Korzenie Fiata to koniec XIX wieku. Wtedy to za m.in. sprawą hrabiego Roberto Biscaretti di Ruffia oraz porucznika kawalerii, Giovani Agnelli, 11 lipca 1899 roku założona zostaje firma o nazwie Fabbrica Italiana Automobili Torino, czyli Fiat.

Historia marki Fiat

Z włoskiego oznacza to włoską fabrykę samochodów osobowych w Turynie. Trzydziestu  udziałowców wniosło kapitał 800 tys. lirów, a w radzie nadzorczej zasiadał m.in. Giovanni Agneli, który później obejmuje stanowisko dyrektora generalnego spółki.

Pierwszy zakład produkcyjny został otwarty już w 1900 roku w Corso Dante. Początkowo zatrudniono tam 35 pracowników. Na dobry początek montowano tam lekki “samochód” składający się z powozu ze składaną brezentową budką nad tylnym siedzeniem. Jego podwójne, mało wygodne siedzisko nie służyło kierowcy, gdyż ten siedział na siedzeniu tylnym przy pionowej korbie będącej kierownicą, tylko pasażerom, którzy byli zwróceni plecami do kierunku jazdy. Pojazd był napędzany jednostką napędową umieszczoną pod tylnym siedzeniem. Była to dwucylindrowa jednostka chłodzona wodą, czterosuwowa o pojemności 657 cm3. Jej moc maksymalna wynosiła 3,5 konia mechanicznego. W tym modelu na standardowym wyposażeniu pojawił się pneumatyczny sygnał dźwiękowy w postaci trąbki z gumową gruszką stosowany później przez wszystkich producentów samochodów. W pierwszym roku produkcji w fabryce zmontowano kilkanaście pojazdów.

W kolejnych latach na rynek wprowadzone zostają następne modele, a w 1905 roku w ofercie było już 16 aut osobowych marki Fiat. Znacznie wcześniej produkcja osiągnęła już poziom około 400 egzemplarzy w różnych konfiguracjach nadwozia. Auta napędzane były silnikami czterocylindrowymi, a dodatkowo ich charakterystyczną cechą były duże karbidowe reflektory, które pomagały podróżować po zmierzchu.

Tuż przed pierwszą wojną światową europejskim przebojem rynku samochodowego stał się Fiat „Zero”. W 1912 roku trafia on jako pierwszy samochód Fiata do Polski. Auto cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. W ciągu trzech lat wyprodukowano aż 2.000 egzemplarzy, nie zaniedbując przy okazji produkcji innych modeli.

Tuż przed I Wojną Światową władze firmy podejmują decyzję o budowie dwóch nowych fabryk. Pierwsza z nich powstaje w Lingotto (1922 rok). Ma powierzchnię 153 m3. Mieści się na 5 kondygnacjach i rozciąga na 2 kilometry. Na jej dachu zbudowano tor próbny o długości 1100 m. W 1932r. Fiat wprowadza do produkcji dwa modele: 508 Balilla i 518 Ardita. Druga fabryka w Mirafiori zostaje oddana do użytku w 1939 roku. W latach międzywojennych Fiat przeżywał bardzo dynamiczny rozwój, zwiększając sprzedaż nie tylko w kraju, ale też w całej Europie oferując przy okazji dziesiątki modeli oraz licencje dla mniej zaawansowanych technicznie firm. Na zasadzie takiej licencji w latach trzydziestych w Polsce wytwarzano model 508.

Największym hitem tamtego okresu był jednak model o nazwie Topolino. Jego produkcja rozpoczęła się w 1936 roku i rozpoczęła modę na mini samochody. W aucie mieściły się dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci na tylnej, wąskiej kanapie. Samochód był napędzany silnikiem o pojemności 500 cm3 i mocy 13 koni. Pomimo tego, że silnik był montowany z przodu, to napęd był przekazywany klasycznie. Tuż przed drugą wojną światową, w maju 1939 roku, oddano do użytku w Turynie kolejny zakład, zatrudniający w systemie dwuzmianowym aż 22.000 pracowników. Ogólne zatrudnienie w koncernie wynosiło wówczas 55.000 osób.

Po wojnie w dorobku konstruktorskim Fiata znalazły się nie mniej sławne modele 500 i 600 z silnikami umieszczonymi w tylnej części opływowego nadwozia. Pierwszy z nich był potocznie określany nazwą Cinquecento. Był to protoplasta zakupionego na licencji, znanego w Polsce modelu 126.

W 1978 roku Fiat opracowuje i wdraża system “Robogate”. Jest to poważny krok w kierunku zautomatyzowania linii montażu. Jak na owe czasy był to ogromny skok w stronę innowacji. W 1979 roku powstaje holding Fiat Auto w skład którego wchodzą marki: Fiat, Lancia, Autobianchi, Abarth i Ferrari. W 1984 roku w ręce Fiata wchodzi jeszcze Alfa Romeo i Maserati. Rok później z taśm produkcyjnych zjeżdża dwumilionowy egzemplarz modelu 126p, który w kolejnych latach zostaje poddawany kosmetycznym poprawkom.

W 1991r zostaje zakończona produkcja Fiata 125p. Do tego roku, zostaje wyprodukowanych łącznie 1.445.700 egzemplarzy. Rok później w wyniku umowy z Fiatem rozpoczyna się produkcja modelu Fiat Cinquecento, który w 1998 roku zostanie zastąpiony przez Seicento. Od 1994 do 2002 roku rusza produkcja Uno, natomiast w 1997 roku do tej gamy dołącza jeszcze Palio Weekend.

W 1997 roku firma opuściła dotychczasową siedzibę w Corso Marconi i przeniosła się do Palazzina Fiat w Lingotto, przekształconego w teren Międzynarodowych Targów i Centrum Konferencyjne. W latach dziewięćdziesiątych przyszedł poważny kryzys. Fiat postanowił wzmocnić się poprzez ekspansję na rynki zagraniczne, a przede wszystkim na te wschodzące. Marka zaczęła być promowana jako symbol innowacji dostępnych za przyzwoitą cenę.

Źródła: http://motofakty.pl http://samochody.mojeauto.pl